Na kartach historii
Uczczona pamięć łódzkich policjantów (17 lipca 2017)

Z okazji wojewódzkich obchodów Święta Policji przy kwaterze policyjnej na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi odbyło się uroczyste spotkanie, poświęcone pamięci zmarłych i poległych policjantów. Uczestniczył w nim wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, a także przedstawiciele kierownictwa łódzkiego garnizonu policji oraz stowarzyszeń, które w ramach swojej działalność zajmują się jej historią.

Księża kapelani odmówili modlitwę w intencji poległych i zmarłych policjantów, a następnie uczestnicy spotkania złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem. Kwiaty od Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi złożył Karol Młynarczyk.

Komendant wojewódzki policji w Łodzi – inspektor Andrzej Łapiński – podkreślał 98-letnią historię działania polskich i łódzkich mundurowych. Dziękował również za odwagę tych, którzy podczas II wojny światowej ramię w ramię stanęli z wojskiem, by bronić wolności swojego kraju. W podobnym tonie wypowiedział się Jarosław Olbrychowski – prezes stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi. W swoim przemówieniu podkreślił oddanie nie tylko samych funkcjonariuszy, ale także ich najbliższych, które również dotknęły represje czasów PRL.

Muzeum tradycjiMuzeum ziemi SochaczewskiejMuzeum Regionalne w KutnieMuzeum ziemi Wieluńskiej
Wykonanie: AI